„Ten szczególny dzień się budzi, niosąc ciepło w każdą sień, to dobroci dzień dla ludzi, tylko jeden w całym roku taki dzień.”

Szkolne Wigilie mają swój urok i niepowtarzalny klimat. Ten dzień tuż przed świętami Bożego Narodzenia zawsze w naszej szkole jest wyjątkowy. Społeczność Lelewela spotyka się na sali gimnastycznej, by wspólnie śpiewać kolędy, przełamać się opłatkiem i obejrzeć program artystyczny przygotowany przez młodzież.

Tak było i tym razem. Piękny śpiew kolęd i pastorałek wprowadził nas w świąteczny nastrój, a ksiądz Mariusz z uczniami klas III przypomniał nam świąteczne tradycje, np. dlaczego na święta ubiera się choinkę, skąd wziął się zwyczaj obdarowywania innych prezentami i jaką symbolikę niesie ze sobą pusty talerz na wigilijnym stole. Przygotowany program i życzenia, które złożyli: obecny na uroczystości pan Łukasz Bogusz – burmistrz Żelechowa, pani dyrektor, ksiądz Mariusz, samorząd szkolny zachęcały do tego, aby nie koncentrować się na tym, co zewnętrzne, ale spojrzeć głębiej – w siebie, w drugiego człowieka. I – tak jak to było śpiewane podczas spotkania - „choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa, przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak”. Może właśnie po to jest Wigilia.